Ολοκληρώθηκε το 19ο Διεθνές Τουρνουά Ηρακλείου

Ολοκληρώθηκε το 19ο Διεθνές Τουρνουά Ηρακλείου με νικητή το Σέρβο Γκραν Μαιτρ ΝΤΕΓΙΑΝ ΑΝΤΙΤΣ! Με την ολοκλήρωση του 9ου και τελευταίου γύρου ολοκληρώθηκε με μεγάλη επιτυχία χτες Δευτέρα 9 Ιανουαρίου το 19ο Διεθνές Τουρνουά Ηρακλείου, το πρώτο από τα τρία διεθνή τουρνουά του Ηρακλείου που αποτελούν το κορυφαίο σκακιστικό γεγονός της χρονιάς και πραγματοποιούνται φέτος για 7η συνεχή χρονιά! Το τουρνουά έκανε ποδαρικό στη νέα χρονιά ξεκινώντας από τη Δευτέρα 2 Ιανουαρίου χωρισμένο σε 3 γκρουπ δυναμικότητας και ηλικίας. Συνολικά συμμετείχαν 158 αθλητές και το τουρνουά αυτό καθώς και όλη η σειρά του 2017 είναι συνδιοργάνωση του Ηράκλειο ΟΑΑ και του Σκακιστικού Ομίλου Ηρακλείου με την Περιφέρεια Κρήτης, την Περιφερειακή Ενότητα Ηρακλείου και το Δήμο Ηρακλείου, με χρυσούς χορηγούς τα ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΜΕΝΑ ΦΑΡΜΑΚΕΙΑ μέλη του ΣΥΦΑΚ και το ξενοδοχείο Galaxy όπου και πραγματοποιούνται οι αγώνες. Στη τελετή λήξης παραβρέθηκε και ο Αντιπεριφερειάρχης Ηρακλείου κ. Ευριπίδης Κουκιαδάκης ο οποίος δήλωσε ευτυχής που η Περιφέρεια βρίσκεται από την πρώτη χρονιά στο πλευρό της σκακιστικής κοινότητας του Ηρακλείου και στηρίζει με όλες της τις δυνάμεις την ραγδαία εξέλιξη του σκακιού στην πόλη μας και στο νησί μας. Ακολούθησαν οι απονομές στους νικητές των τριών γκρουπ. Νικητής στο Α’ γκρουπ λαμβάνοντας και το πρώτο έπαθλο των 800€ (συνολικά μοιράστηκαν 2.500€) αναδείχθηκε ο Σέρβος γκραν μαιτρ Ντέγιαν Άντιτς με το επιβλητικό 8,5/9, σημειώνοντας δηλαδή 8 νίκες και μία ισοπαλία με τον Φιντέ Μαιτρ Γιώργο Γκούμα που κατέκτησε τη δεύτερη θέση με 7/9. Τη 3η θέση με 6,5/9 κατέλαβε ο Θεσσαλονικιός Διεθνής Μαιτρ Τάσος Παυλίδης ενώ μισό βαθμό πίσω του και στην 4η θέση βρέθηκε η αδερφή του Κατερίνα Παυλίδου που είναι πρωταθλήτρια Ελλάδας. Εξαιρετική εμφάνιση στο πολύ δύσκολο αυτό γκρουπ πραγματοποίησε ο 12χρονος Γιώργος Παπιδάκης που τερμάτισε στην 10η θέση με 5,5 βαθμούς! Στο Β’ γκρουπ οι μάχες ήταν επίσης πολύ σπουδαίες με διακυμάνσεις στην κορυφή στην οποία στο τέλος βρέθηκε ο Παναγιώτης Σολακίδης με 7,5/9. Ακολούθησαν οι Κοτσίνης Αλέξανδρος, Σερπετσιδάκης Γιώργος και Βαρδάκης Στέλιος όλοι τους με 7/9 που κατέκτησαν την 2η, 3η και 4η θέση αντίστοιχα. Στα κορίτσια πρώτη αναδείχθηκε ο Τόνια Δαγκωνάκη με 6,5/9, ενώ οι Ειρήνη Εργαζάκη, Αριάδνη Κουτσουράκη και Νεφέλη Ματθαιάκη κατέκτησαν τη δεύτερη θέση. Όμως συναρπαστικές ήταν και οι μάχες των μικρών αθλητών στην κατηγορία έως 14 ετών. Την πρώτη θέση κατέκτησε πειστικά ο Γιώργος Γιαννακάκης με 8/9 επικρατώντας του ισόβαθμού του με 8/9 Δημμήτρη Σακλαμπανάκη. Στη 3η θέση βρέθηκε ο Στέλιος Τζωρμπατζάκης με 7/9, ισοβαθμώντας με τον Γιάννη Σερπετσιδάκη. Στα κορίτσια την 1η θέση κατέλαβε η Άρτεμη Κουτράκη με 6,5/9, τη 2η θέση η Ρενάτα Μανουσάκη και τη 3η θέση η Μαρία Χαριτάκη. Τους αγώνες παρακολούθησαν online από την ιστοσελίδα www.heraklionchess.com χιλιάδες επισκέπτες από όλο τον κόσμο σε σύνδεση με το κορυφαίο δίκτυο μετάδοσης σκακιστικών αγώνων του πλανήτη, το chess24.org. Οι διοργανωτές κατάφεραν να καθιερωθεί πλέον το σκάκι ως ένα άθλημα για όλους, για κάθε ηλικία και επίπεδο και σε αυτό βοήθησε σημαντικά και η καμπάνια «Γίνε και εσύ κομμάτι» που συνεχίζει να πραγματοποιείται με μεγάλη επιτυχία. Από φέτος οι διοργανωτές προχώρησαν σε νέα σημαντικά βήματα, καθώς το 2017 θα διοργανωθούν 2 νέα κλειστά τουρνουά (που θα διεξαχθούν εκ παραλλήλου με το 20ο ΔΙΕΘΝΕΣ του Απριλίου 17-24/4/2017) που θα δίνουν νόρμα διεθνούς τίτλου (γκρανμαιτρ και διεθνούς μαιτρ) και θα προσελκύσουν κορυφαίους ταλαντούχους σκακιστές από την Ελλάδα και το εξωτερικό. Τα συγκεκριμένα τουρνουά είναι ιδιαίτερα δύσκολα στη διοργάνωσή τους και για αυτό έχουν να γίνουν στην Ελλάδα από το 2002! Ακόμα το 2017 θα διοργανωθούν 3 νέα μικρότερα τουρνουά 3 ημερών το κάθε ένα (Weekend Tournaments που είναι πολύ συνηθισμένα στην Ευρώπη αλλά γίνονται για πρώτη φορά στην Ελλάδα) και απευθύνονται κυρίως στους ερασιτέχνες σκακιστές του εξωτερικού και της υπόλοιπης Ελλάδας. Οι ημερομηνίες διεξαγωγής τους είναι: 3-5/2/2017, 2-4/6/2017, 6-8/10/2017. Τα χρηματικά έπαθλα για τα 3 διεθνή τουρνουά ανέρχονται στα 8.500€ ενώ για τα τουρνουά του Σαββατοκύριακου 1.500€, συνολικά δηλαδή το 2017 τα χρηματικά έπαθλα θα φτάσουν τα 10.000€. Οι διοργανωτές επιθυμούν να ευχαριστήσουν τους χρυσούς χορηγούς ΣΥΦΑΚ και Galaxy, τον αργυρό χορηγό KEN, τους χορηγούς Χαλκιαδάκης και Baked και τον χορηγό επικοινωνίας τηλεόραση Creta.